Skip to main content

Committees

Department Leadership

  • Theodore George, Professor, Department Head
  • Roger Sansom, Associate Professor, Associate Department Head
  • Glen Miller, Instructional Associate Professor, Secretary
  • Martin Peterson, Professor, Director of Graduate Studies
  • Kenneth Easwaran, Professor, Associate Professor of Graduate Studies
  • Linda Radzik, Professor, Director of Undergraduate Studies
  • Dwayne Raymond, Instructional Assistant Professor, Associate Director of Undergraduate Studies
  • Steve Daniel, Professor, Parliamentarian

STEERING COMMITTEE

  • Theodore George, Professor, Department Head, Chair
  • Roger Sansom, Associate Professor, Associate Head
  • Glen Miller, Instructional Associate Professor, Secretary
  • Martin Peterson, Professor, Director of Graduate Studies
  • Linda Radzik, Professor, Director of Undergraduate Studies
  • Jose Bermudez, Professor, Professor Representative
  • Kristi Sweet, Associate Professor, Associate Professor Representative
  • Amir Jaima, Assistant Professor, Assistant Professor Representative
  • Staff Liaison: Lauren McAuliffe,¬†Executive Assistant I

GRADUATE PROGRAM ADVISORY COMMITTEE (GPAC)

  • Martin Peterson, Professor, Director of Graduate Studies, Chair
  • Kenneth Easwaran, Professor, Associate Director of Graduate Studies
  • Kristi Sweet, Associate Professor
  • Nathan Howard, Assistant Professor
  • Omar Rivera, Associate Professor, Advisory Consultant
  • Jyothis James, Graduate Student Representative
  • Lauren McAuliffe, Executive Assistant I, Staff Liaison

UNDERGRADUATE PROGRAM ADVISORY COMMITTEE (UPAC)

  • Linda Radzik, Professor, Director of Undergraduate Studies, Chair
  • Dwayne Raymond, Instructional Assistant Professor, Associate Director of Undergraduate Studies
  • Daniel Conway, Professor
  • Glen Miller, Instructional Associate Professor
  • Brianna Edwards, Academic Advisor
  • TBD, Advisor, Philosophy Club
  • David Anderson, Student Representative
  • Eric Harris, Undergraduate Representative
  • Scott Morris, Administrative Coordinator I, Staff Liaison

CLIMATE & INCLUSION COMMITTEE

  • Omar Rivera, Associate Professor, Chair
  • Clare Palmer, Professor
  • Kristi Sweet, Associate Professor
  • Nathan Howard, Assistant Professor
  • Haley Burke, Graduate Representative
  • Scott Morris, Administrative Coordinator I, Staff Liaison

FACULTY ANNUAL EVALUATION ADVISORY COMMITTEE

  • Chris Menzel, Professor
  • Kenneth Easwaran, Professor
  • Clare Palmer, Professor, 1st Alternate
  • Roger Sansom, Associate Professor, 2nd Alternate
  • Lauren McAuliffe, Executive Assistant I, Staff Liaison

COLLOQUIUM & PUBLIC EVENTS COMMITTEE

  • Roger Sansom, Associate Professor, Chair
  • Daniel Conway, Professor
  • Michael Hand, Professor
  • Nathan Howard, Assistant Professor
  • Lauren McAuliffe, Executive Assistant I, Staff Liaison – Travel
  • Scott Morris, Administrative Coordinator I, Staff Liaison – Departmental Hosting

COMPUTER AND EQUIPMENT COMMITTEE

  • Tom Ellis, Instructional Assistant Professor, Chair
  • Michael Hand, Professor
  • Dwayne Raymond, Instructional Assistant Professor

LIBRARY COMMITTEE

  • Michael Hand, Professor, Chair
  • Robert Burch, Professor
  • Steve Daniel, Professor

RULES COMMITTEE

  • Steve Daniel, Professor, Parliamentarian and Chair
  • Chris Menzel, Professor
  • Robert Burch, Professor

HONORS AND AWARDS COMMITTEE

  • Jose Bermudez, Professor, Chair
  • Chris Menzel, Professor
  • Stephen Daniel, Professor

SCHEDULING COMMITTEE

  • Roger Sansom, Professor, Chair
  • Linda Radzik, Professor
  • Martin Peterson, Professor
  • Tom Ellis, Instructional Assistant Professor

TENURE & PROMOTION COMMITTEES

TENURE AND PROMOTION REVIEW, DWAYNE RAYMOND

  • Martin Peterson, Professor, Chair
  • Chris Menzel, Professor, Teaching
  • Linda Radzik, Professor, Service

LECTURER HIRING COMMITTE

  • Martin Peterson, Professor, Chair
  • Linda Radzik, Professor
  • Omar Rivera, Associate Professor

ACES REVIEW COMMITTEE

  • Clare Palmer, Professor, Chair
  • Kristi Sweet, Associate Professor
  • Glen Miller, Instructional Associate Professor

FACULTY MENTORING

  • Amir Jaima – Jose Bermudez, Professor
  • Nathan Howard – Linda Radzik, Professor

OTHER ASSIGNMENTS

  • Tom Ellis, Instructional Assistant Professor, Scheduler
  • Tom Ellis, Instructional Assistant Professor, Inventory
  • Claire Katz, Professor, Director – Philosophy for Children

INTRA- & EXTRA-DEPARTMENTAL COMMITTEE PHILOSOPHY REPRESENTATIVE APPOINTMENTS

  • Representative, Liberal Arts Council: Kenneth Easwaran
  • Representative, Liberal Arts Research Committee: Daniel Conway
  • Representative, Liberal Arts Assessment Liaisons Committee: Roger Sansom
  • Representative, Liberal Arts Committee on Climate & Inclusion: Omar Rivera
  • Representative, Liberal Arts Undergraduate Instruction Committee: Linda Radzik
  • Representative, Liberal Arts Graduate Instruction Committee: Martin Peterson
  • Member, Liberal Arts DAC: Clare Palmer
  • Representative, GCHR Advisory Committee: Kristi Sweet
  • Representative, Graduate Student Council: TBD
  • Graduate Student Representative, Departmental Faculty Meetings: TBD