Committee Appointments
Undergraduate Program and Curriculum Committee
Tim Woods and Kathy Dietrich (co-chairs), Koyel Khan, Holly Foster, Stjepe Meštrović, Zuleika Carrasco, Peggy Carris (graduate student), Lizzy Lemke (undergraduate student)
Graduate Admissions Committee
Robert Durán (chair), Joe Feagin, Chaitanya Lakkimsetti, Theresa Morris (Nancy Plankey-Videla serves as non-voting member)
Graduate Program and Evaluation Committee
Nancy Plankey-Videla (chair), Defne Över, Mary Campbell
Graduate Student Awards Committee
Kazuko Suzuki and Rob Mackin (co-chairs), Emilce Santana, Defne Över, Vanessa Verner (graduate student)
Promotion and Tenure Committee
Pat Goldsmith (chair)
Ad hoc Search Committees
Environmental: Harland Prechel (chair), Sarah Gatson, Nadia Kim
Latine/Demography: Ernesto Amaral (chair), Emilce Santana, Pat Goldsmith
Criminology: Holly Foster and Robert Durán (co-chairs), Troy Harden
Colloquium Committee
Nadia Kim (chair), Chaitanya Lakkimsetti, Kazuko Suzuki, Anna Estelle Kelley (graduate student)
Climate and Support Committee
Wendy Moore (chair), Heili Pals, Troy Harden, Stephanie Smith (graduate student)
Assessment Committee (Undergraduate and Graduate Programs)
Rob Mackin (chair), Warren Waren, Tim Woods
Faculty, Student, Staff Awards
Pat Goldsmith (chair), Wendy Moore, Stjepe Meštrović, Patricia Thornton
AKD/Honors Advisor
Richard Abel
Executive Council (elected)
Holly Foster (2023–2025), Mary Campbell (2023–2025), Ernesto Amaral (2023–2024), Troy Harden (2022–2024)
Annual Review Committee (elected)
XX (2023-2025), XX (2023-2025), Sarah Gatson (2022–2024), Joan Wolf (2022–2024)
Media ad hoc Committee
Ernesto Amaral (chair), Heili Pals, Afruza Aminul (graduate student)
Applied Master’s ad hoc Committee
Theresa Morris (chair), Robert Durán, Omar Hakim
Online Instruction ad hoc Committee
Joan Wolf (chair), Kathy Dietrich, Alex Hernandez
SociologyEats! ad hoc Committee
Sarah Gatson and Mary Campbell (co-chairs), Joe Feagin, Celine Tran, Madison Adams, Nikki Brown, Stephanie Smith (graduate students)
Glasscock Advisory Committee Department Representative
Chaitanya Lakkimsetti
Coordinator of Graduate Instruction
Alex Hernandez
Graduate Student Representative to Faculty Meeting
James Baldwin (alternate: Bryson Bassett)
Graduate Student Hospitality and Welcoming Committee
Afruza Aminul, Emmber Garcia, Madison Adams, Nikki Brown
Graduate and Professional Student Council (GPSC)
Daisy Santana (alternate: Juan Quiroz)